Açıklamalı – İçtihatlı Tenkis, Mirasta Denkleştirme ve Muvazaa Davaları

-20% Açıklamalı – İçtihatlı Tenkis, Mirasta Denkleştirme ve Muvazaa Davaları
Ödemelerinizi; Kredi Kartı, Havale-EFT, PTT Posta Çeki ile ya da Kapıda Ödeme olarak yapabilirsiniz.
Yayınevi
 • Adalet Yayınevi
 • Yazar
 • Ali İhsan Özuğur
 • Çevirmen
 • ISBN
 • 9786051466637
 • Ebat
 • 170 x 250
 • Yıl
 • 2015
 • Sayfa Sayısı
 • 1448

 • Miras Hukukumuzda ve özellikle bu hukuk içinde önemli bir yer tutan Tenkis, Mirasta Denkleştirme, Muris Muvazaası nedeniyle Tapu İptali ve bununla birlikte açılan tenkis davalarında, çeşitli maddelerde düzenlemeler yapılması, Usul uygulamaları ile ilgili özellikler, Medeni Kanundaki değişikliklere uygun miras payları, saklı payları, pay oranları, uygulanacak kanunlar karşısında, konuların çoğu kez İçtihadı birleştirme kararları ve İçtihatlar ışığı altındaki çözüme bağlanması zorunluluğu doğmuş konular ayrı ayrı incelenerek özenle açıklanmaları gerekmiştir.

  Türk Medeni Kanunun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun 17. maddesi; ‘'Mirasçılık ve mirasın geçişi miras bırakanın ölümü tarihinde yürürlükte olan hükümlere göre belirlenir.'' hükmünü getirmiştir.

  O halde konuların, Türk Kanunu Medenisinin yürürlüğünden önce, Türk Kanunu Medenisinin yürürlük tarihinden sonra ve Türk Medeni Kanununun yürürlük tarihinden sonra olmak üzere ele alınması zorunludur. İşte bu nedenle, 1. 1. 2002 tarihinden ve 10. 5. 2007 tarihinde yürürlüğe giren 5650 sayılı kanundan sonra ölen miras bırakanlarla ilgili Tenkis davalarında, miras payları, saklı paylar, tasarruf edilebilir kısmın hesabı, Tenkise tabi kazandırmalar, tenkiste tertip, sabit tenkis oranı, tenkiste sıra, hak düşürücü süreler ve dava hakkı gibi konular, mirasta denkleştirme, muvazaa davaları koşulları, dava ve taraf ehliyeti bu davaların birlikte açılıp açılamayacakları, yetki, görev ve yargılama usulleri uygulayıcılara kolaylık sağlamak amacıyla ayrı ayrı Türk Medeni Kanunu ve bilimsel görüşler de esas alınarak incelenmiş, konularla ilgili en yeni Yargıtay İçtihadı Birleştirme, Hukuk Genel Kurulu ve Daire kararları tarihlerine göre dizilerek sunulmuştur. Böylece, uygulamacı ve okuyucunun istediği konulara ait esaslı ve özlü bilgi edinmesi ilke edinilmiş, somut örneklerle de açıklanmıştır.

  Konu Başlıkları
  Tenkis Davasının Konusu
  Saklı Pay İle Tenkis Davası Arasındaki İlişki
  Mirasçılıktan Çıkarma
  Tereke ve Terekenin Tasarruf Edilebilir Kısmı
  Tenkis ve Tenkis davalarının Hukuki Niteliği
  Tenkis Davalarında Yargılama Usulu
  Mirasta Denkleştirme
  Mirasta Denkleştirme Davasının Hukuki Niteliği ve Uygulanacak Usul Hükümleri
  Muvazaa ve Muvazaalı İşlemler
  Miras Bırakanın Muvazaası (Muris Muvazaası)
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  262,00 TL124,00 TL
  341,33 TL124,00 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  262,00 TL124,00 TL
  341,33 TL124,00 TL

  Yorum Yap

  Not: HTML'e dönüştürülmez!
      Kötü           İyi

  Toptan kitap almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanınız.
  Bu ürün 333 defa
  görüntülenmiştir.
  Bu üründe
  Kargo Bedava!
  İlgili Kategoriler:

  * Miras Hukuku

  % 20

  İNDİRİM

  155,00 TL
  124,00 TL

  ORİJİNAL ÜRÜN

  Miras Hukukumuzda ve özellikle bu hukuk içinde önemli bir yer tutan Tenkis, Mirasta Denkleştirme, Muris Muvazaası nedeniyle Tapu İptali ve bununla birlikte açılan tenkis davalarında, çeşitli maddelerde düzenlemeler yapılması, Usul uygulamaları ile ilgili özellikler, Medeni Kanundaki değişikliklere uygun miras payları, saklı payları, pay oranları, uygulanacak kanunlar... Tamamını Oku

  Mirasa Uygulanacak Hukuk

  Günümüzde yabancılık unsuru taşıyan miras uyuşmazlıklarının artması ile mirasa uygulanacak hukukun tespiti giderek önem kazanmıştır. Ancak bu alanda f..

  27,00 TL 22,95 TL

  Türk Medeni Kanunu – Miras Hukuku (M.K. 495 – 682) (Bibliyografyalı – Gerekçeli – İçtihatlı)

  Bu eserde; önceki (16) cildin yayımlanmasından sonra çeşitli Daireler ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nca verilen içtihatlara -tarih sırasına göre- yer..

  594,00 TL 504,90 TL

  Eski Medeni Kanunumuzla Ortak, Karşılaştırmalı Olarak Türk Medeni Kanununa Göre Mirasın Reddi (MK. m. 605 – MK. 618)

  Bu kitap, 2001 yılında doçentlik tezi olarak savunulmuş ve Prof. Dr. Turgut AKINTÜRK, Prof. Dr. Özer SELİÇİ, Prof. Dr. Mehmet ÜNAL, Prof. Dr. Haluk BU..

  25,00 TL

  Hukuki Mütalaalar Cilt: II (2010 – 2015)

  Mütalaaların büyük çoğunluğunda Borçlar Hukukuna, özellikle sözleşmelere ilişkin uyuşmazlıklar incelenmiştir. Önemli bir kısmında da uyuşmazlıklar, Eş..

  120,00 TL 102,00 TL

  El Yazılı Vasiyetname

  Medeni Hukuk Anabilim Dalımız öğretim elemanlarından Araş. Gör. Doruk Gönen, şekli (geniş) anlamda ölüme bağlı tasaruf çeşitlerinden biri olan "El Yaz..

  32,00 TL 25,60 TL

  Miras Ortaklığı

  Miras ortaklığı olarak ifade edilen bu çalışma ile mirasın açılmasıyla başlayan ve kural olarak mirasın paylaşılmasına kadar devam eden süreçte mirasç..

  38,00 TL 30,40 TL

  Etiketler: Açıklamalı – İçtihatlı Tenkis, Mirasta Denkleştirme ve Muvazaa Davaları, Ali İhsan Özuğur, Miras Hukuku, Adalet Yayınevi, 9786051466637

  Güncel İçerik

  Her gün yenilenen listelerimizle bir adım öndesiniz.

  Güvenli Alışveriş

  SSL sertifikamız ile bilgileriniz garanti altında.

  3D Security

  Kredi Kartı ile ödemelerde tüm kontrol sizde.

  Müşteri Destek

  Uzman ekibimiz ve temsilcilerimizle önceliğimiz memnuniyetiniz.