Adil Yargılanma Hakkı

-20% Adil Yargılanma Hakkı
Ödemelerinizi; Kredi Kartı, Havale-EFT, PTT Posta Çeki ile ya da Kapıda Ödeme olarak yapabilirsiniz.
Yayınevi
 • Adalet Yayınevi
 • Yazar
 • Hüseyin Turan
 • Çevirmen
 • ISBN
 • 9786051468440
 • Ebat
 • 160 x 240
 • Yıl
 • 2016
 • Sayfa Sayısı
 • 408

 • Bu çalışma ile Sözleşmede öngörülen diğer insan haklarının korunması, demokratik bir devlet açısından vazgeçilmez bir hak olan ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesince anlam ve içeriği doldurulan adil yargılanma haklarının genel yargılama ile ilgili temel ilkelerinin neler olduğu, bu hakkın standartları, demokratik bir toplumdaki önem ve değeri; bununla birlikte bu alanda ülkemiz hakkında yapılan başvurular ve verilen mahkeme kararlarının incelenmesi, bu kararların iç hukukumuza etkisi, bu çerçevede ülkemiz yargı sisteminin adil yargılanma hakkı açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.

  Sözleşme'nin 6'ncı maddesinin 2'nci ve 3'üncü fıkralarında düzenlenmiş olan "sanık hakları" bu incelemenin dışında kalmaktadır. Ancak, 6'ncı maddede açıkça zikredilmeyen fakat maddenin yorumundan kaynaklanan bir takım haklarla birlikte doğrudan bağlantı içinde olan 6/3'ün bazı maddeleri de incelemiştir.

  İncelemede, 1998 yılında Komisyon-Divan ayrımı kalkıp yerine tek bir mahkeme (İHAM) kurulduğu için Divan yerine sadece Mahkeme kavramı tercih edilmiştir. Kararlar incelenirken İnsan Hakları Avrupa Mahkemesinin bazı kararlarına atıf yapılmakla yetinilmiş, konunun daha iyi anlaşılması bakımından bazı kararları ise ayrıntılı olarak incelenmiştir. Türkiye hakkında verilen karalardan ise ilke kararlan da diyebileceğimiz Mahkeme içtihatları tüm ayrıntısıyla verilmeye çalışılmıştır. İç hukuk-Sözleşme hukuku ayrımı eskiden olduğu gibi önemini kaybetmiş ise de konuların daha iyi anlaşılması bakımından onuyla ilgili usul kuralları ve yerine göre de Yüksek yargı organlarının kararlarından Örnekler verilerek uygulama da yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu şekilde kıyas yapma imkânına da kolaylık sağlanmıştır. Çalışmada, Anayasa Mahkemesi tarafından bireysel başvuruda verilmiş benzer kararlara da yer verilmiştir. Çalışma, beş bölümden oluşmaktadır.

  (Girişten)

  Konu Başlıkları
  İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Avrupa Konseyi
  Yargılama Hizmeti ve Adil Yargılanma Hakkı
  Kanunla Kurulmuş Bağımsız Ve Tarafsız Bir Mahkeme Tarafından Yargılanma Hakkı
  Makul Sürede Yargılanma Hakkı ve Aleni Yargı
  Hakkaniyete Uygun Yargılanma Hakkı ve Mahkeme Kararlarında Gerekçe
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  223,20 TL46,40 TL
  315,47 TL46,40 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  223,20 TL46,40 TL
  315,47 TL46,40 TL

  Yorum Yap

  Not: HTML'e dönüştürülmez!
      Kötü           İyi

  Toptan kitap almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanınız.
  Bu ürün 573 defa
  görüntülenmiştir.
  100 TL ve üzerine
  Kargo Bedava!
  İlgili Kategoriler:

  * İnsan Hakları Hukuku

  * Siyaset Bilimi

  % 20

  İNDİRİM

  58,00 TL
  46,40 TL

  ORİJİNAL ÜRÜN

  Bu çalışma ile Sözleşmede öngörülen diğer insan haklarının korunması, demokratik bir devlet açısından vazgeçilmez bir hak olan ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesince anlam ve içeriği doldurulan adil yargılanma haklarının genel yargılama ile ilgili temel ilkelerinin neler olduğu, bu hakkın standartları, demokratik bir toplumdaki önem ve değeri; bununla birlikte bu alanda... Tamamını Oku

  Eşitlik İlkesi ve Ayrımcılık Yasağı

  Bu kitap, Türkiye hukukunda ayrımcılık yasağı ile ilgili anayasal ve yasal düzenlemelerin, Türkiye'nin tarafı olduğu uluslararası insan hakları sözleş..

  70,00 TL 59,50 TL

  İnsan Haklarının Korunmasında Geçici Tedbir

  AİHM ve Almanya örneklerinde "geçici tedbir" (interim measures/einstweilige Anordnung) olarak ifade edilen usul hukuku aracı, 6216 sayılı Kanunda sade..

  65,00 TL 55,25 TL

  Türk Pozitif Hukuku'nda ve Avrupa İnsan Hakları Hukuku'nda Özgürlük ve Güvenlik Hakkı

  Özgürlük ve güvenlik hakkının sınırlandırılabilmesi insan hakları hukuku belgelerinde bazı ölçütlere bağlanmıştır. Bahsi geçen sınırlandırma ölçütleri..

  39,00 TL 31,20 TL

  Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Özgürlüğü ve Türkiye Örneği

  Ulusalüstü İnsan Hakları Hukukunda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İçtihatları Ekseninde Toplantı ve Gösteri Yürüyü..

  33,00 TL 26,40 TL

  Birleşmiş Milletler Sözleşmelerinde İnsan Haklarının Bireysel Başvuru Usulü Yoluyla Korunması

  Bireysel başvuru yöntemi sayesinde bireyler, ihlâl iddialarının iç hukukun dışındaki bir mercii tarafından incelenmesi ve ihlâlin varlığının saptanmas..

  48,00 TL 38,40 TL

  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Madde 11 ve Uygulamalarında Sendikal Haklar

  İşçi ve işveren ilişkileri tarihsel süreç içerisinde hem dünyada hem de Türkiye'de problemlerin ve mücadelelerin yaşandığı yoğun bir mecra olagelmişti..

  30,00 TL 25,50 TL

  Etiketler: Adil Yargılanma Hakkı, Hüseyin Turan, İnsan Hakları Hukuku, Adalet Yayınevi, 9786051468440

  Güncel İçerik

  Her gün yenilenen listelerimizle bir adım öndesiniz.

  Güvenli Alışveriş

  SSL sertifikamız ile bilgileriniz garanti altında.

  3D Security

  Kredi Kartı ile ödemelerde tüm kontrol sizde.

  Müşteri Destek

  Uzman ekibimiz ve temsilcilerimizle önceliğimiz memnuniyetiniz.