-10% Aile Hukukumuzda Aile Konutu Mal Rejimleri ve Eşin Yasal Miras Payı
taksit
Yayınevi
 • Seçkin Yayıncılık
 • Yazar
 • Faruk Acar
 • ISBN
 • 9789750238208
 • Ebat
 • 170 x 250
 • Yıl
 • 2016
 • Sayfa Sayısı
 • 527

 • Bu çalışmada 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun kabul ettiği mal rejimleri ile bunlara bağlı olarak ölen eşin terekesinin ve sağ kalan eşin bu terekede oluşacak yasal miras payının hesaplanması ele alınmıştır.

  Bu basıda aile konutu kurumuna da yer verilmiştir. Aile konutunun tanımı, özellikleri, aile konutu olmaya bağlı sonuçlar irdelenmiştir. Özellikle eşin aile konutuna ilişkin tasarruflarına (temlik, rehin, kira sözleşmesinin feshi gibi) değinilmiştir.

  Mal rejimleri bakımından genel hükümler niteliğindeki kurallara, bu çerçevede mal rejimi sözleşmesinin yapısı, şekli ve taraflar bakımından ehliyet durumu, istisnai nitelikte yürürlüğe giren olağanüstü mal rejimi (mal ayrılığı rejimi), eşlerden alacaklı olan üçüncü şahısların durumu, evlilik devam ederken mal rejimine rağmen eşlerin malları yönetmesi, envanter tutumu ve eşlerin birbirlerine karşı borçları ele alınmıştır.

  Yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi çerçevesinde, eşlerin mal grupları, yani edinilmiş malları ile kişisel malları ve paylı mülkiyete tabi olan malları ele alınmıştır. Özellikle edinilmiş mal kavramının tanımı ve mahiyeti, yasada verilen örnekler, kişisel mal kavramı ve yasadaki sınırlı sayıdaki örnekler üzerinde durulmuştur.

  Ölüm durumunda (boşanmada da büyük ölçüde geçerli olduğu üzere) ölen eşin artık değeri, artık değerin hesaplanması, üçüncü şahıslara mal aktarımı, katılma alacağının tespiti, bu alacaktan feragat, zamanaşımı, ifası, ifasının ertelenmesi, aile konutuna ilişkin sağ kalan eş lehine tanınan yasal haklar miras hukuku yönüyle birlikte çalışmada yer bulan önemli bazı başlıklar olarak ifade edilebilir.

  Konu Başlıkları
  Aile Konutuna İlişkin Yasal Sınırlamalar
  Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi
  Mal Ayrılığı Rejimi
  Paylaşmalı Mal Ayrılığı Rejimi
  Mal Ortaklığı Rejimi
  Sağ Kalan Eşin Yasal Miras Payının Hesaplanması
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  253,96 TL107,91 TL
  335,97 TL107,91 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  253,96 TL107,91 TL
  335,97 TL107,91 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  253,96 TL107,91 TL
  335,97 TL107,91 TL

  Yorum Yap

  Not: HTML'e dönüştürülmez.
      Kötü           İyi

  Aile Hukukumuzda Aile Konutu Mal Rejimleri ve Eşin Yasal Miras Payı

  Bu ürün 1653 defa
  görüntülenmiştir.
  Bu üründe
  Kargo Bedava!
  İlgili Kategoriler:

  - Aile Hukuku

  % 10

  İNDİRİM

  119,90 TL
  107,91 TL

  ORİJİNAL ÜRÜN

  Bu çalışmada 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun kabul ettiği mal rejimleri ile bunlara bağlı olarak ölen eşin terekesinin ve sağ kalan eşin bu terekede oluşacak yasal miras payının hesaplanması ele alınmıştır. Bu basıda aile konutu kurumuna da yer verilmiştir. Aile konutunun...

  Etiketler Aile Hukukumuzda Aile Konutu Mal Rejimleri ve Eşin Yasal Miras Payı, Seçkin Yayıncılık, Faruk Acar, 9789750238208

  Güncel İçerik

  Her gün yenilenen listelerimizle bir adım öndesiniz.

  Güvenli Alışveriş

  SSL sertifikamız ile bilgileriniz garanti altında.

  3D Security

  Kredi Kartı ile ödemelerde tüm kontrol sizde.

  Müşteri Destek

  Uzman ekibimiz ve temsilcilerimizle önceliğimiz memnuniyetiniz.