-10% Tükendi Açıklamalı – İçtihatlı Disiplin Suç ve Cezaları Disiplin Soruşturması
taksit
Yayınevi
 • Seçkin Yayıncılık
 • Yazar
 • İbrahim Pınar, Öner Çalışkan
 • ISBN
 • 9789750225154
 • Ebat
 • 170 x 250
 • Yıl
 • 2013
 • Sayfa Sayısı
 • 1391

 • Disiplin cezası; kamu hizmetlerinin gereği gibi yürütülmesini sağlamak amacıyla kanunların, tüzüklerin ve yönetmeliklerin emrettiği ödevleri yurt içinde veya dışında yerine getirmeyenlere uyulmasını zorunlu kıldığı hususları yapmayanlara, yasakladığı işleri yapanlara uygulanan yaptırımlardır. Bu nedenle kamu görevlisinin güvenliği ile yakın ilişkisi vardır.

  Kamu görevlisinin güvenliği, disiplin cezalarının yasa ile düzenlenmesini zorunlu kılar. Bu suç ve cezaların yasalığı ilkesinin bir sonucudur.

  Zira, suç ve cezaların yasayla belirlenmesi, çağdaş ceza hukukunun temel ilkelerinden biridir. Günümüzde bu ilkeye uluslararası hukukta ve insan hakları belgelerinde de yer verilmektedir. İlkenin esası, kişilerin yasak eylemleri ve bunlar karşılığında verilecek cezaları önceden bilmelerini sağlamak düşüncesine dayanmaktadır. Suç ve cezaların yalnızca yasayla konulup kaldırılması da yeterli olmayıp kuralların kuşkuya yer vermeyecek biçimde açık ve sınırlarının da belli olması gerekir. Bu bağlamda cezanın yasallığı ilkesi, bir suça uygulanacak yaptırım türlerinin, ölçülerinin hangi sınırlar içinde uygulanacağının, nelerin hangi ölçüde hafifletici veya ağırlaştırıcı neden olacağının da yasa koyucu tarafından kurala bağlanmasını gerekli kılar.

  Yasal durum böyle olmakla birlikte uygulanmakta olan yasaların disiplin usulleri hakkındaki hükümleri, cezanın ağırlık derecesine göre, keyfilik ihtimallerini artıran kademeli bir yetki düzeni kurmuştur. Disiplin kararlarının yargısal denetime tâbi tutulması zorunluluğu getirilerek Yasanın bu eksikliği ve hukuka aykırılığının giderilmesi yoluna gidilmiş ise de yargı kararları keyfiliği ortadan kaldırmaya yetmemiştir.

  Bu kitap; disiplin hukukunun genel ilkelerini objektif bir açıdan ele alarak, kanunsuz suç ve ceza olmaz kuralının, suçta ve cezada kanunilik ilkesinin, cezada kıyas yasağının, disiplin cezalarında orantılılık, ölçülülük ve belirlilik ilkelerinin disiplin hukukunda da geçerli olduğunu ortaya koymakta, uygulayıcılara yol göstermektedir.

  Konu Başlıkları
  Disiplin Suç ve Cezalarının Genel İlkeleri
  Devlet Memurları Yasasına Göre Disiplin Suç ve Cezaları
  Özel Yasaların Disiplin Suç ve Cezaları
  Soruşturması Usulü
  Disiplin Cezası Vermeye Yetkili Amir ve Kurullar
  Disiplin Cezalarına İtiraz
  Memurluğun Sona Ermesi
  Üniversite Öğretim Elemanları ve Öğrencilerine İlişkin Disiplin Suç ve Cezaları
  MEB Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Suç ve Cezaları
  İlgili Mevzuat ve Örnek Dilekçeler
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  267,05 TL134,10 TL
  344,70 TL134,10 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  267,05 TL134,10 TL
  344,70 TL134,10 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  267,05 TL134,10 TL
  344,70 TL134,10 TL

  Yorum Yap

  Not: HTML'e dönüştürülmez.
      Kötü           İyi

  Açıklamalı – İçtihatlı Disiplin Suç ve Cezaları Disiplin Soruşturması

  Bu ürün 1369 defa
  görüntülenmiştir.
  Bu üründe
  Kargo Bedava!
  İlgili Kategoriler:

  - İdare Hukuku

  % 10

  İNDİRİM

  149,00 TL
  134,10 TL

  ORİJİNAL ÜRÜN

  Disiplin cezası; kamu hizmetlerinin gereği gibi yürütülmesini sağlamak amacıyla kanunların, tüzüklerin ve yönetmeliklerin emrettiği ödevleri yurt içinde veya dışında yerine getirmeyenlere uyulmasını zorunlu kıldığı hususları yapmayanlara, yasakladığı işleri yapanlara...

  Etiketler Açıklamalı – İçtihatlı Disiplin Suç ve Cezaları Disiplin Soruşturması, Seçkin Yayıncılık, İbrahim Pınar, Öner Çalışkan, 9789750225154

  Güncel İçerik

  Her gün yenilenen listelerimizle bir adım öndesiniz.

  Güvenli Alışveriş

  SSL sertifikamız ile bilgileriniz garanti altında.

  3D Security

  Kredi Kartı ile ödemelerde tüm kontrol sizde.

  Müşteri Destek

  Uzman ekibimiz ve temsilcilerimizle önceliğimiz memnuniyetiniz.