-20% Adil Yargılanma Hakkı
taksit
Yayınevi
 • Adalet Yayınevi
 • Yazar
 • Hüseyin Turan
 • ISBN
 • 9786051468440
 • Ebat
 • 160 x 240
 • Yıl
 • 2016
 • Sayfa Sayısı
 • 408

 • Bu çalışma ile Sözleşmede öngörülen diğer insan haklarının korunması, demokratik bir devlet açısından vazgeçilmez bir hak olan ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesince anlam ve içeriği doldurulan adil yargılanma haklarının genel yargılama ile ilgili temel ilkelerinin neler olduğu, bu hakkın standartları, demokratik bir toplumdaki önem ve değeri; bununla birlikte bu alanda ülkemiz hakkında yapılan başvurular ve verilen mahkeme kararlarının incelenmesi, bu kararların iç hukukumuza etkisi, bu çerçevede ülkemiz yargı sisteminin adil yargılanma hakkı açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.

  Sözleşme'nin 6'ncı maddesinin 2'nci ve 3'üncü fıkralarında düzenlenmiş olan "sanık hakları" bu incelemenin dışında kalmaktadır. Ancak, 6'ncı maddede açıkça zikredilmeyen fakat maddenin yorumundan kaynaklanan bir takım haklarla birlikte doğrudan bağlantı içinde olan 6/3'ün bazı maddeleri de incelemiştir.

  İncelemede, 1998 yılında Komisyon-Divan ayrımı kalkıp yerine tek bir mahkeme (İHAM) kurulduğu için Divan yerine sadece Mahkeme kavramı tercih edilmiştir. Kararlar incelenirken İnsan Hakları Avrupa Mahkemesinin bazı kararlarına atıf yapılmakla yetinilmiş, konunun daha iyi anlaşılması bakımından bazı kararları ise ayrıntılı olarak incelenmiştir. Türkiye hakkında verilen karalardan ise ilke kararlan da diyebileceğimiz Mahkeme içtihatları tüm ayrıntısıyla verilmeye çalışılmıştır. İç hukuk-Sözleşme hukuku ayrımı eskiden olduğu gibi önemini kaybetmiş ise de konuların daha iyi anlaşılması bakımından onuyla ilgili usul kuralları ve yerine göre de Yüksek yargı organlarının kararlarından Örnekler verilerek uygulama da yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu şekilde kıyas yapma imkânına da kolaylık sağlanmıştır. Çalışmada, Anayasa Mahkemesi tarafından bireysel başvuruda verilmiş benzer kararlara da yer verilmiştir. Çalışma, beş bölümden oluşmaktadır.

  (Girişten)

  Konu Başlıkları
  İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Avrupa Konseyi
  Yargılama Hizmeti ve Adil Yargılanma Hakkı
  Kanunla Kurulmuş Bağımsız Ve Tarafsız Bir Mahkeme Tarafından Yargılanma Hakkı
  Makul Sürede Yargılanma Hakkı ve Aleni Yargı
  Hakkaniyete Uygun Yargılanma Hakkı ve Mahkeme Kararlarında Gerekçe
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  223,20 TL46,40 TL
  315,47 TL46,40 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  223,20 TL46,40 TL
  315,47 TL46,40 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  223,20 TL46,40 TL
  315,47 TL46,40 TL

  Yorum Yap

  Not: HTML'e dönüştürülmez.
      Kötü           İyi

  Adil Yargılanma Hakkı

  Bu ürün 1894 defa
  görüntülenmiştir.
  100 TL ve üzerine
  Kargo Bedava!
  İlgili Kategoriler:

  - İnsan Hakları Hukuku

  - Siyaset Bilimi

  % 20

  İNDİRİM

  58,00 TL
  46,40 TL

  ORİJİNAL ÜRÜN

  Bu çalışma ile Sözleşmede öngörülen diğer insan haklarının korunması, demokratik bir devlet açısından vazgeçilmez bir hak olan ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesince anlam ve içeriği doldurulan adil yargılanma haklarının genel yargılama ile ilgili temel ilkelerinin neler...

  Etiketler Adil Yargılanma Hakkı, Adalet Yayınevi, Hüseyin Turan, 9786051468440

  Güncel İçerik

  Her gün yenilenen listelerimizle bir adım öndesiniz.

  Güvenli Alışveriş

  SSL sertifikamız ile bilgileriniz garanti altında.

  3D Security

  Kredi Kartı ile ödemelerde tüm kontrol sizde.

  Müşteri Destek

  Uzman ekibimiz ve temsilcilerimizle önceliğimiz memnuniyetiniz.