Kamu Hukuku Soru Bankası

-20% Kamu Hukuku Soru Bankası
Ödemelerinizi; Kredi Kartı, Havale-EFT, PTT Posta Çeki ile ya da Kapıda Ödeme olarak yapabilirsiniz.
Yayınevi
 • Adalet Yayınevi
 • Yazar
 • Mustafa Avcı
 • Çevirmen
 • ISBN
 • 9786053000846
 • Ebat
 • 160 x 240
 • Yıl
 • 2017
 • Sayfa Sayısı
 • 510
 • Anayasa Hukuku

  İdare Hukuku

  İdari Yargılama Hukuku

  Vergi Hukuku

  Kamu Personeli Hukuku

  İnsan Hakları Hukuku

  Hukukun Temel Kavramları

  Genel Hukuk


  Her Devlet, kendi personel rejimindeki farklılığa bağlı olarak memurlar ve diğer kamu görevlilerinde arayacağı nitelikler konusunda değişik düzenlemeler yapmakla birlikte, genel olarak görülen ortak düzenleme, memurluğa ve diğer kamu görevliliğine girmek isteyen herkesin, yapılan sınavlara girmesi ve bu sınavlarda başarılı olmasıdır. 

  Devlet memurluğuna ve diğer kamu görevliliğine girişte sınav koşulunun varlığı liyakat ilkesinin gerçekleştirilebilmesinin bir teminatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca günümüzde Devlet memurluğuna ve diğer kamu görevliliğine girişte yapılan sınavların, kişilerin bilgi ve yeteneği göz önüne alınarak farklı düzeylerde yapılması da eşitlik ilkesini sağlayıcı bir uygulamadır. Devlet memurluğuna ve diğer kamu görevliliğine girişte getirilen sınav koşulunun adaletsizliği önleyici, eşitlik ve liyakat ilkelerini sağlayıcı yapısıyla objektif bir değerlendirme mekanizması olduğu görülmektedir. 

  Türk personel rejiminde Devlet Memurları Kanunu genel kanun mahiyetindedir. Ayrıca özel kanunlar da kamu görevliliğine giriş konusunda Devlet Memurları Kanununa atıf yapmaktadırlar. Devlet Memurları Kanunu (mad. 50) ile özel personel ve teşkilât kanunlarında, Devlet memuru ve diğer kamu görevlisi olarak atanacakların açılacak kamu personeli sınavlarına girmelerinin ve kazanmalarının şart olduğuna dair hükümler konmak suretiyle, Türkiyede kamu hizmetlerine girişte sınav usulünün esas olduğu kabul edilmiştir. Buna göre kural olarak, kamu görevliliğine alınacakların, yapılacak sınavlara katılmaları ve başarılı olmaları şarttır. Ancak bazı istisnai durumlarda sınavsız olarak memurluğa giriş söz konusu olabilmektedir. Örnek olarak 657 sayılı Kanunun 59. maddesinde düzenlenmiş olan İstisnai Memurluklar verilebilir. 

  657 sayılı Kanunda (mad. 50/2), sınavların yapılmasına dair usul ve esaslar ile sınava tabi tutulmadan girilebilecek hizmetler ve bunların tabi olacağı esasların Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanacak bir genel yönetmelikle düzenleneceği belirtilmiştir. Bu kural gereğince, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik çıkarılarak sınavlar, sınavların usul ve esasları ile ilgili konular düzenlenmiştir. Bu Yönetmeliğin amacı, ilk defa kamu görevliliğine atanacakların seçimi ile kamu idare, kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere (Yönetmelikte genel olarak belirtilen A grubu kadrolar) atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını tespit etmektir. 

  Hâkimlik ve savcılık gibi kamu görevleri dışında genel olarak Devlet memuru ve diğer kamu görevlisi adaylarının, öncelikle KPSS ye girmeleri ve ilgili kamu idare, kurum ve kuruluşunun belirleyeceği bir taban puanın üzerinde KPSS puanı almış olmaları şarttır. Özellikle A grubu kadrolar gibi, özel mevzuat hükümleri uyarınca yazılı, yarışma ve yeterlik sınavları ile girileceği belirtilen kariyer mesleklerini oluşturan kamu görevleri için, öncelikle ÖSYMnin yapacağı KPSS sonuçlarına göre aday çağırılması koşuluyla, idarelerin kendi mevzuat hükümlerinin uygulanmasına imkân tanınmıştır. Bu bağlamda kamu idare, kurum ve kuruluşları, kendi mevzuat hükümleri doğrultusunda ÖSYM Başkanlığı aracılığıyla veya kendileri yazılı sınav gerçekleştirebilirler ve bunun yanında sözlü sınav da yapabilirler. Ancak yapılacak olan yazılı ve/veya sözlü sınavların özelliklerinin objektif esaslar çerçevesinde önceden belirlenmiş olması da gerekir. 

  Kamu hukukunun alt dalları olan Anayasa hukuku, idare hukuku, kamu personel hukuku, idari yargılama hukuku, insan hakları hukuku gibi birçok hukuk dalının inceleme alanı içerisinde yer alan konuların, özellikle hâkimlik-savcılık, kaymakamlık ve diğer mesleklere ilişkin yapılan sınavlarda çokça sorulduğu herkesçe bilinmektedir. Belirtilen derslerin konularına ilişkin sorular aynı zamanda KPSS de de çokça çıkmaktadır. Bu durum sınavlara girecek öğrencilerin kamu hukukuna ilişkin orijinal soruları çözmek suretiyle sınavlara hazırlanmaları ihtiyacını doğurmuştur. Kamu hukuku soru bankası kitabı işte bu ihtiyacın giderilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Kitapta kamu hukuku derslerine ait orijinal sorular dışında genel hukuka ilişkin de sorular yer almaktadır.  ÖNSÖZ - V

  İÇİNDEKİLER - VII

  1. BÖLÜM: İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU SORULARI - 1

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 1) - 3

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 2) - 29

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 3) - 57

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 4) - 83

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 5) - 109

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 6) - 137

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 7) - 165

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 8) - 191

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 9) - 219

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 10) - 245

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 11) - 269

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 12) - 295

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 13) - 321

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 14) - 347

  2. BÖLÜM: İDARİ YARGILAMA HUKUKU SORULARI - 371

  İDARİ YARGILAMA HUKUKU (Test 1) - 373

  3. BÖLÜM: İNSAN HAKLARI HUKUKU SORULARI - 401

  İNSAN HAKLARI HUKUKU (Test 1) - 403

  İNSAN HAKLARI HUKUKU (Test 2) - 437

  4. BÖLÜM: ANAYASA HUKUKU - VERGİ HUKUKU- HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI VE GENEL HUKUK SORULARI - 463

  ANAYASA HUKUKU - VERGİ HUKUKU - HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI VE GENEL HUKUK (Test 1) - 465

  ANAYASA HUKUKU - VERGİ HUKUKU - HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI VE GENEL HUKUK (Test 2) - 491

  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  218,00 TL36,00 TL
  312,00 TL36,00 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  218,00 TL36,00 TL
  312,00 TL36,00 TL

  Yorum Yap

  Not: HTML'e dönüştürülmez!
      Kötü           İyi

  Toptan kitap almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanınız.
  Bu ürün 198 defa
  görüntülenmiştir.
  100 TL ve üzerine
  Kargo Bedava!

  % 20

  İNDİRİM

  45,00 TL
  36,00 TL

  ORİJİNAL ÜRÜN

  Anayasa Hukukuİdare Hukukuİdari Yargılama HukukuVergi HukukuKamu Personeli Hukukuİnsan Hakları HukukuHukukun Temel KavramlarıGenel HukukHer Devlet, kendi personel rejimindeki farklılığa bağlı olarak memurlar ve diğer kamu görevlilerinde arayacağı nitelikler konusunda değişik düzenlemeler yapmakla birlikte, genel olarak görülen ortak düzenleme, memurluğa ve diğer kamu... Tamamını Oku

  Kamu Harcama Kılavuzu

  Kitabın bu baskısında, çeşitli mevzuat metinlerinde yapılan değişiklikler ile güncellenen parasal sınır ve oranlar doğrultusunda güncelleme yapılmış.B..

  52,00 TL 46,80 TL

  Sosyolojik Açıdan Küreselleşme ve Ulus–Devlet (Giddens, Bauman ve Habermas Örneği)

  Küreselleşme, son yıllarda değişik anlam ve nitelendirmelerle üzerinde en çok tartışılan kavramların başında gelmektedir. Küreselleşme olgusu, Dünya ö..

  24,90 TL 21,16 TL

  Yeni Bölgeselleşme Politikaları ve Türkiye'de Bölge Yönetimi

  Güncellenmiş 2. Baskısını yapan eser, İİBF'lerde lisans ve lisansüstü programlarda okutulan Bölgesel Kalkınma Politikaları, Bölge Yönetimi ve Bölgesel..

  34,90 TL 29,66 TL

  Belediye Başkanı Belediye Meclis Üyeleri El Kitabı

  Çalışma, bu konu hakkında araştırma yapan ve detaylı bilgiye sahip olmak isteyen okurların kitaplığında bulunması gereken bir eser olma özelliğini taş..

  81,00 TL 72,90 TL

  Belediyelerin Engelli Hizmetleri ve Kurum İmajı

  GİRİŞ BİRİNCİ BÖLÜMKURUM İMAJI VE BELEDİYELER AÇISINDAN KURUM İMAJININ ÖNEMİ1.1. İMAJ KAVRAMI VE ÖZELLİKLERİ1.2. KURUM İMAJI KAVRAMI VE ÖZELLİKLERİ1.3..

  20,00 TL 17,00 TL

  Kurumsal Performansı Artırmak İçin İç Denetim, İç Kontrol ve Risk Yönetimi

  Bu kitapta yer alan yazıların bir kısmı teorik, bir kısmı uygulamaya dönük, bir kısmı gerçek hayat tecrübeleri, bir kısmı da belirli vaka ve durumlara..

  40,00 TL 34,00 TL

  Etiketler: Kamu Hukuku Soru Bankası, Mustafa Avcı, Kamu Yönetimi, Adalet Yayınevi, 9786053000846

  Güncel İçerik

  Her gün yenilenen listelerimizle bir adım öndesiniz.

  Güvenli Alışveriş

  SSL sertifikamız ile bilgileriniz garanti altında.

  3D Security

  Kredi Kartı ile ödemelerde tüm kontrol sizde.

  Müşteri Destek

  Uzman ekibimiz ve temsilcilerimizle önceliğimiz memnuniyetiniz.