sağlam bahis siteleri
-20% Kamu Hukuku Soru Bankası, Mustafa Avcı, 9786053000846
Ödemelerinizi; Kredi Kartı, Havale-EFT, PTT Posta Çeki ile ya da Kapıda Ödeme olarak yapabilirsiniz.
Yayınevi
 • Adalet Yayınevi
 • Yazar
 • Mustafa Avcı
 • Çevirmen
 • ISBN
 • 9786053000846
 • Ebat
 • 160 x 240
 • Yıl
 • 2017
 • Sayfa Sayısı
 • 510
 • Anayasa Hukuku

  İdare Hukuku

  İdari Yargılama Hukuku

  Vergi Hukuku

  Kamu Personeli Hukuku

  İnsan Hakları Hukuku

  Hukukun Temel Kavramları

  Genel Hukuk


  Her Devlet, kendi personel rejimindeki farklılığa bağlı olarak memurlar ve diğer kamu görevlilerinde arayacağı nitelikler konusunda değişik düzenlemeler yapmakla birlikte, genel olarak görülen ortak düzenleme, memurluğa ve diğer kamu görevliliğine girmek isteyen herkesin, yapılan sınavlara girmesi ve bu sınavlarda başarılı olmasıdır. 

  Devlet memurluğuna ve diğer kamu görevliliğine girişte sınav koşulunun varlığı liyakat ilkesinin gerçekleştirilebilmesinin bir teminatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca günümüzde Devlet memurluğuna ve diğer kamu görevliliğine girişte yapılan sınavların, kişilerin bilgi ve yeteneği göz önüne alınarak farklı düzeylerde yapılması da eşitlik ilkesini sağlayıcı bir uygulamadır. Devlet memurluğuna ve diğer kamu görevliliğine girişte getirilen sınav koşulunun adaletsizliği önleyici, eşitlik ve liyakat ilkelerini sağlayıcı yapısıyla objektif bir değerlendirme mekanizması olduğu görülmektedir. 

  Türk personel rejiminde Devlet Memurları Kanunu genel kanun mahiyetindedir. Ayrıca özel kanunlar da kamu görevliliğine giriş konusunda Devlet Memurları Kanununa atıf yapmaktadırlar. Devlet Memurları Kanunu (mad. 50) ile özel personel ve teşkilât kanunlarında, Devlet memuru ve diğer kamu görevlisi olarak atanacakların açılacak kamu personeli sınavlarına girmelerinin ve kazanmalarının şart olduğuna dair hükümler konmak suretiyle, Türkiyede kamu hizmetlerine girişte sınav usulünün esas olduğu kabul edilmiştir. Buna göre kural olarak, kamu görevliliğine alınacakların, yapılacak sınavlara katılmaları ve başarılı olmaları şarttır. Ancak bazı istisnai durumlarda sınavsız olarak memurluğa giriş söz konusu olabilmektedir. Örnek olarak 657 sayılı Kanunun 59. maddesinde düzenlenmiş olan İstisnai Memurluklar verilebilir. 

  657 sayılı Kanunda (mad. 50/2), sınavların yapılmasına dair usul ve esaslar ile sınava tabi tutulmadan girilebilecek hizmetler ve bunların tabi olacağı esasların Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanacak bir genel yönetmelikle düzenleneceği belirtilmiştir. Bu kural gereğince, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik çıkarılarak sınavlar, sınavların usul ve esasları ile ilgili konular düzenlenmiştir. Bu Yönetmeliğin amacı, ilk defa kamu görevliliğine atanacakların seçimi ile kamu idare, kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere (Yönetmelikte genel olarak belirtilen A grubu kadrolar) atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını tespit etmektir. 

  Hâkimlik ve savcılık gibi kamu görevleri dışında genel olarak Devlet memuru ve diğer kamu görevlisi adaylarının, öncelikle KPSS ye girmeleri ve ilgili kamu idare, kurum ve kuruluşunun belirleyeceği bir taban puanın üzerinde KPSS puanı almış olmaları şarttır. Özellikle A grubu kadrolar gibi, özel mevzuat hükümleri uyarınca yazılı, yarışma ve yeterlik sınavları ile girileceği belirtilen kariyer mesleklerini oluşturan kamu görevleri için, öncelikle ÖSYMnin yapacağı KPSS sonuçlarına göre aday çağırılması koşuluyla, idarelerin kendi mevzuat hükümlerinin uygulanmasına imkân tanınmıştır. Bu bağlamda kamu idare, kurum ve kuruluşları, kendi mevzuat hükümleri doğrultusunda ÖSYM Başkanlığı aracılığıyla veya kendileri yazılı sınav gerçekleştirebilirler ve bunun yanında sözlü sınav da yapabilirler. Ancak yapılacak olan yazılı ve/veya sözlü sınavların özelliklerinin objektif esaslar çerçevesinde önceden belirlenmiş olması da gerekir. 

  Kamu hukukunun alt dalları olan Anayasa hukuku, idare hukuku, kamu personel hukuku, idari yargılama hukuku, insan hakları hukuku gibi birçok hukuk dalının inceleme alanı içerisinde yer alan konuların, özellikle hâkimlik-savcılık, kaymakamlık ve diğer mesleklere ilişkin yapılan sınavlarda çokça sorulduğu herkesçe bilinmektedir. Belirtilen derslerin konularına ilişkin sorular aynı zamanda KPSS de de çokça çıkmaktadır. Bu durum sınavlara girecek öğrencilerin kamu hukukuna ilişkin orijinal soruları çözmek suretiyle sınavlara hazırlanmaları ihtiyacını doğurmuştur. Kamu hukuku soru bankası kitabı işte bu ihtiyacın giderilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Kitapta kamu hukuku derslerine ait orijinal sorular dışında genel hukuka ilişkin de sorular yer almaktadır.  ÖNSÖZ - V

  İÇİNDEKİLER - VII

  1. BÖLÜM: İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU SORULARI - 1

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 1) - 3

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 2) - 29

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 3) - 57

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 4) - 83

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 5) - 109

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 6) - 137

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 7) - 165

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 8) - 191

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 9) - 219

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 10) - 245

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 11) - 269

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 12) - 295

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 13) - 321

  İDARE HUKUKU - KAMU PERSONELİ HUKUKU (Test 14) - 347

  2. BÖLÜM: İDARİ YARGILAMA HUKUKU SORULARI - 371

  İDARİ YARGILAMA HUKUKU (Test 1) - 373

  3. BÖLÜM: İNSAN HAKLARI HUKUKU SORULARI - 401

  İNSAN HAKLARI HUKUKU (Test 1) - 403

  İNSAN HAKLARI HUKUKU (Test 2) - 437

  4. BÖLÜM: ANAYASA HUKUKU - VERGİ HUKUKU- HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI VE GENEL HUKUK SORULARI - 463

  ANAYASA HUKUKU - VERGİ HUKUKU - HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI VE GENEL HUKUK (Test 1) - 465

  ANAYASA HUKUKU - VERGİ HUKUKU - HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI VE GENEL HUKUK (Test 2) - 491

  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  218,00 TL36,00 TL
  312,00 TL36,00 TL
  49,00 TL36,00 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  218,00 TL36,00 TL
  312,00 TL36,00 TL
  49,00 TL36,00 TL

  Yorum Yap

  Not: HTML'e dönüştürülmez!
      Kötü           İyi

  Toptan kitap almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanınız.

  Kamu Hukuku Soru Bankası


  Yayınevi: Adalet Yayınevi
  Bu ürün 119 defa
  görüntülenmiştir.
  100 TL ve üzerine
  Kargo Bedava!
  İlginizi Çekebilecek Kategoriler:
  * Kamu Yönetimi
  * Tavsiye Adli İdari Hakimlik - Kaymakamlık

  % 20

  İNDİRİM

  45,00 TL
  36,00 TL

  ORİJİNAL ÜRÜN

  -
  Anayasa Hukukuİdare Hukukuİdari Yargılama HukukuVergi HukukuKamu Personeli Hukukuİnsan Hakları HukukuHukukun Temel KavramlarıGenel HukukHer Devlet, kendi personel rejimindeki farklılığa bağlı olarak memurlar ve diğer kamu görevlilerinde arayacağı nitelikler konusunda değişik düzenlemeler yapmakla birlikte, genel olarak görülen ortak düzenleme, memurluğa ve diğer kamu... Tamamını Oku

  Kamu Maliyesi

  Yazarların Kendi Yayınları - Osman Pehlivan

  Kamu ekonomik faaliyetleri, kamu harcamaları, vergi teorisi, devlet borçlanması, yerel yönetimler maliyesi, devlet bütçesi ve maliye politikası gibi, ..

  19,50 TL 17,55 TL

  19,50 TL
  17,55 TL

  Mahalli İdareler Teori – Uygulama – Maliye

  Seçkin Yayıncılık - Ahmet Ulusoy, Tekin Akdemir

  Üniversitelerin, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde "Mahalli İdareler" veya "Mahalli İdareler Maliyesi" derslerinin müfredatına uygun olarak ha..

  39,90 TL 33,92 TL

  39,90 TL
  33,92 TL

  Kamu Yönetimi Düşünceler – Yapılar – Fonksiyonlar – Politikalar

  Umuttepe Yayınları - Bilal Eryılmaz

  Kamu yönetimi, modern devletin ve toplum hayatının en önemli unsurunu meydana getirmektedir. Vatandaş olarak, kamu kurumlarının yürüttükleri hizmetler..

  23,50 TL 21,15 TL

  23,50 TL
  21,15 TL

  Devlet Borçlanması

  Umuttepe Yayınları - Ahmet Ulusoy

  Günümüzde ülkeler finansman ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun bir şekilde borçlanma gelirlerinden yararlanmaktadırlar. Devletler, kamu harcamalarını..

  25,00 TL 22,50 TL

  25,00 TL
  22,50 TL

  Kamu Kurumlarında Stratejik Yönetim

  Adalet Yayınevi - Serdar Kenan Gül, Muhammet Kırılmaz

  Her alanda hızlı değişimin yaşandığı dünyada, bu değişimlere paralel olarak vatandaşların ihtiyaçları, dolayısıyla kamu kurumlarından beklenti ve tale..

  33,00 TL 26,40 TL

  33,00 TL
  26,40 TL

  Belediye Başkanı Belediye Meclis Üyeleri El Kitabı

  Ankara Yayınevi - Hafize Zülüflü

  Çalışma, bu konu hakkında araştırma yapan ve detaylı bilgiye sahip olmak isteyen okurların kitaplığında bulunması gereken bir eser olma özelliğini taş..

  81,00 TL 72,90 TL

  81,00 TL
  72,90 TL

  Belediyelerin Engelli Hizmetleri ve Kurum İmajı

  Ekin Yayınevi - Aynur Arslan

  GİRİŞ BİRİNCİ BÖLÜMKURUM İMAJI VE BELEDİYELER AÇISINDAN KURUM İMAJININ ÖNEMİ1.1. İMAJ KAVRAMI VE ÖZELLİKLERİ1.2. KURUM İMAJI KAVRAMI VE ÖZELLİKLERİ1.3..

  20,00 TL 18,00 TL

  20,00 TL
  18,00 TL

  Kurumsal Performansı Artırmak İçin İç Denetim, İç Kontrol ve Risk Yönetimi

  Yaklaşım Yayıncılık - Bertan Kaya

  Bu kitapta yer alan yazıların bir kısmı teorik, bir kısmı uygulamaya dönük, bir kısmı gerçek hayat tecrübeleri, bir kısmı da belirli vaka ve durumlara..

  40,00 TL 34,00 TL

  40,00 TL
  34,00 TL

  Kamu Yönetiminde Çağdaş Yaklaşımlar Başlangıcından Günümüze Kamu Yönetiminin Değişen Yüzü

  Seçkin Yayıncılık - Burak Hergüner

  Başlangıcından günümüze, kamu yönetimine yön veren birçok farklı yaklaşım ortaya çıkmıştır. Özgün bir akademik disiplin kimliğine 1887 yılında kavuştu..

  17,90 TL 15,22 TL

  17,90 TL
  15,22 TL

  Kamu Tercihi İktisadı ve Anayasal Politik İktisat

  Seçkin Yayıncılık - Coşkun Can Aktan

  Kamu Tercihi, siyasal karar alma sürecini iktisat biliminin kullandığı araç, metot ve varsayımlara dayalı olarak açıklayan bir disiplindir. Kamu terci..

  17,50 TL 14,88 TL

  17,50 TL
  14,88 TL

  Etiketler: Kamu, Hukuku, Soru, Bankası, Kamu Hukuku Soru Bankası, Mustafa Avcı, Kamu, Yönetimi, Kamu Yönetimi, Adalet, Yayınevi, Adalet Yayınevi, 9786053000846

  Detaylı Arama

  İhtiyacınız olan kitabı daha kolay bulabilmeniz için önce aradığınız kitabın kategorisini seçin. Ve istediğiniz zaman "Kitapları Getir" düğmesine tıklayarak kitapları listeleyin.


  Listelediğiniz ekranda "Gelişmiş Filtrelemeyi" kullanarak aramanızı daha da daraltabilirsiniz.