Açıklamalı – İçtihatlı Disiplin Suç ve Cezaları Disiplin Soruşturması

-15% Tükendi Açıklamalı – İçtihatlı Disiplin Suç ve Cezaları Disiplin Soruşturması
Ödemelerinizi; Kredi Kartı, Havale-EFT, PTT Posta Çeki ile ya da Kapıda Ödeme olarak yapabilirsiniz.
Yayınevi
 • Seçkin Yayıncılık
 • Yazar
 • İbrahim Pınar, Öner Çalışkan
 • Çevirmen
 • ISBN
 • 9789750225154
 • Ebat
 • 170 x 250
 • Yıl
 • 2013
 • Sayfa Sayısı
 • 1391

 • Disiplin cezası; kamu hizmetlerinin gereği gibi yürütülmesini sağlamak amacıyla kanunların, tüzüklerin ve yönetmeliklerin emrettiği ödevleri yurt içinde veya dışında yerine getirmeyenlere uyulmasını zorunlu kıldığı hususları yapmayanlara, yasakladığı işleri yapanlara uygulanan yaptırımlardır. Bu nedenle kamu görevlisinin güvenliği ile yakın ilişkisi vardır.

  Kamu görevlisinin güvenliği, disiplin cezalarının yasa ile düzenlenmesini zorunlu kılar. Bu suç ve cezaların yasalığı ilkesinin bir sonucudur.

  Zira, suç ve cezaların yasayla belirlenmesi, çağdaş ceza hukukunun temel ilkelerinden biridir. Günümüzde bu ilkeye uluslararası hukukta ve insan hakları belgelerinde de yer verilmektedir. İlkenin esası, kişilerin yasak eylemleri ve bunlar karşılığında verilecek cezaları önceden bilmelerini sağlamak düşüncesine dayanmaktadır. Suç ve cezaların yalnızca yasayla konulup kaldırılması da yeterli olmayıp kuralların kuşkuya yer vermeyecek biçimde açık ve sınırlarının da belli olması gerekir. Bu bağlamda cezanın yasallığı ilkesi, bir suça uygulanacak yaptırım türlerinin, ölçülerinin hangi sınırlar içinde uygulanacağının, nelerin hangi ölçüde hafifletici veya ağırlaştırıcı neden olacağının da yasa koyucu tarafından kurala bağlanmasını gerekli kılar.

  Yasal durum böyle olmakla birlikte uygulanmakta olan yasaların disiplin usulleri hakkındaki hükümleri, cezanın ağırlık derecesine göre, keyfilik ihtimallerini artıran kademeli bir yetki düzeni kurmuştur. Disiplin kararlarının yargısal denetime tâbi tutulması zorunluluğu getirilerek Yasanın bu eksikliği ve hukuka aykırılığının giderilmesi yoluna gidilmiş ise de yargı kararları keyfiliği ortadan kaldırmaya yetmemiştir.

  Bu kitap; disiplin hukukunun genel ilkelerini objektif bir açıdan ele alarak, kanunsuz suç ve ceza olmaz kuralının, suçta ve cezada kanunilik ilkesinin, cezada kıyas yasağının, disiplin cezalarında orantılılık, ölçülülük ve belirlilik ilkelerinin disiplin hukukunda da geçerli olduğunu ortaya koymakta, uygulayıcılara yol göstermektedir.

  Konu Başlıkları
  Disiplin Suç ve Cezalarının Genel İlkeleri
  Devlet Memurları Yasasına Göre Disiplin Suç ve Cezaları
  Özel Yasaların Disiplin Suç ve Cezaları
  Soruşturması Usulü
  Disiplin Cezası Vermeye Yetkili Amir ve Kurullar
  Disiplin Cezalarına İtiraz
  Memurluğun Sona Ermesi
  Üniversite Öğretim Elemanları ve Öğrencilerine İlişkin Disiplin Suç ve Cezaları
  MEB Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Suç ve Cezaları
  İlgili Mevzuat ve Örnek Dilekçeler
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  263,33 TL126,65 TL
  342,22 TL126,65 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  263,33 TL126,65 TL
  342,22 TL126,65 TL

  Yorum Yap

  Not: HTML'e dönüştürülmez!
      Kötü           İyi

  Toptan kitap almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanınız.
  Bu ürün 295 defa
  görüntülenmiştir.
  Bu üründe
  Kargo Bedava!
  İlgili Kategoriler:

  * İdare Hukuku

  % 15

  İNDİRİM

  149,00 TL
  126,65 TL

  ORİJİNAL ÜRÜN

  Disiplin cezası; kamu hizmetlerinin gereği gibi yürütülmesini sağlamak amacıyla kanunların, tüzüklerin ve yönetmeliklerin emrettiği ödevleri yurt içinde veya dışında yerine getirmeyenlere uyulmasını zorunlu kıldığı hususları yapmayanlara, yasakladığı işleri yapanlara uygulanan yaptırımlardır. Bu nedenle kamu görevlisinin güvenliği ile yakın ilişkisi vardır. ... Tamamını Oku

  KAMPANYALI Yönetsel Yargı ( 32. Baskı )

  Bu kitapda idarenin yargı yoluyla denetimi sekiz bölümde ele alınmıştır. Bunlar sırasıyla idari yargı ile ilgili genel esaslar, idari yargı kuruluşlar..

  32,50 TL 26,00 TL

  KAMPANYALI Kamu Personel Yönetimi (6. Baskı)

  Türkiye’de Kamu Personel Yönetimi ile ilgili olarak yayımlanan kitaplarda ağırlıklı olarak memur hukukuna ilişkin konulara ağırlık verilmektedir. Bu k..

  20,00 TL 17,00 TL

  Açıklamalı – İçtihatlı ve Örnek Dilekçelerle İmar Davaları Rehberi Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine Uygun

  Bu çalışma, imar hukukuyla ilgilenen belediye personeli, hukukçular, akademisyenler, avukatlar ve hâkimler için imar mevzuatı kapsamında açılabilecek ..

  200,00 TL 170,00 TL

  Yeni Kamu Mali Yönetimi

  Kitabın 3. baskısında sadece 2016 yılına ilişkin istatistiki rakamlar ile çeşitli mevzuat metinlerinde yer alan parasal sınır ve oranlar doğrultusunda..

  52,00 TL 46,80 TL

  Kamu Harcama Kılavuzu

  Kitabın bu baskısında, çeşitli mevzuat metinlerinde yapılan değişiklikler ile güncellenen parasal sınır ve oranlar doğrultusunda güncelleme yapılmış.B..

  52,00 TL 46,80 TL

  Genel Kolluk (Polis - Jandarma - S.Güvenlik) Disiplin Hükümleri 682 s. Kanun Hükmünde Kararname

  w Genel Kolluk Hakkındaki Yorumlu, Gerekçeli, İçtihatlı İlk ve Tek Metinw Madde/Konu Altında İlgili Mevzuat ve Emsal Danıştay Kararları Ekliw Mülga ET..

  115,00 TL 92,00 TL

  Etiketler: Açıklamalı – İçtihatlı Disiplin Suç ve Cezaları Disiplin Soruşturması, İbrahim Pınar, Öner Çalışkan, İdare Hukuku, Seçkin Yayıncılık, 9789750225154

  Güncel İçerik

  Her gün yenilenen listelerimizle bir adım öndesiniz.

  Güvenli Alışveriş

  SSL sertifikamız ile bilgileriniz garanti altında.

  3D Security

  Kredi Kartı ile ödemelerde tüm kontrol sizde.

  Müşteri Destek

  Uzman ekibimiz ve temsilcilerimizle önceliğimiz memnuniyetiniz.