-15% 1789 Fransız Devriminden İki Portre: Sieyes ve Robespierre
taksit
Yayınevi
 • Adalet Yayınevi
 • Yazar
 • Muhammet Emin Şahiner
 • ISBN
 • 9786051464602
 • Ebat
 • 160 x 240
 • Yıl
 • 2014
 • Sayfa Sayısı
 • 309

 • Bu kitapta Fransız İhtilali’nin en önemli portrelerinden iki isminin; liberal, özgürlükçü, reformist, ılımlı cumhuriyetçi Sieyes ile katı, uzlaşmaz, otoriter, radikal, devrimci cumhuriyetçi Robespierre’in şahsında İhtilal ve sonrasında yapılmak istenenler ayrıntılı olarak inceleme konusu yapılmaktadır. Böylece okuyucu Fransız Devrimi hakkında oldukça ayrıntılı bir şekilde bilgi sahibi olma ve gerçekleri görme olanağına sahip olacaktır.

  Madam de Stael’e göre, Sieyes devrimin ta kendisidir. Prelot’nun liberal devletin gerçek kurucusu, Touchard’ın 1789’u temsil eden kişi, Murat Sarıca’nın Fransız İhtilalini birinci derecede etkileyen düşünür ve siyaset adamı, Server Tanilli’nin 1789’un kişilikleri arasında en büyüklerden biri hiç kuşkusuz o, dediği Sieyes’in düşünceleri, 26 Ağustos 1789 tarihli Fransız İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi’ni şekillendirecektir.

  Bununla birlikte İhtilalden hemen sonra Robespierre liderliğinde Jakobenler tarafından uygulamaya konulan devrimci diktatörlük yönetimi; bu bağlamda muhalefetin kanlı tasfiyesi; sistematik insan hakları ihlalleri; halka rağmen halk için geliştirilen yönetim tarzı ve uygulamaları da dikkat çekicidir.

  Robespierre ve arkadaşları, yöntem olarak, korku ve şiddeti, kan dökmeyi, yani devlet terörünü ve devlet zoruyla Fransız toplumunun dönüşümünü hedeflediler. Onlar, Fransa’da Terör Dönemi (1792-1794) olarak adlandırılan büyük korku dönemini yaşattılar. Vatan tehlikede kuramı çerçevesinde devlet terörünü bir çözüm yolu olarak gördüler ve bir diktatörlük kurdular. Bu dönemde kurulan Devrim Mahkemeleri yoğun bir şekilde çalıştı; giyotin hiç durmadı. Giyotine gönderilenlerin ve kiliselerin mallarına el konuldu ve rejim yandaşlarına dağıtıldı. Jakobenlere göre diktatörlük ve terör, devrimi yaşatmak ve düşmanlarına karşı korumak için zorunlu bir yöntemdir.

  Jakobenler; halka inandıklarını, halk adına hareket ettiklerini söyleyen; buna karşın, halka tepeden bakan, halkı cahil gören, ona güvenmeyen ve onu zorla adam etmeye çalışan; ona zorla bir ideoloji, bir din, bir yaşam tarzı dayatmaya kalkışan; bunun için de halkı terörle sindiren, tepeden inmeci ve baskıcı; üstelik bütün bu yaptıklarına karşın bir de kendilerini halkın dostu olarak gören ve göstermeye çalışan bir avuç aydındır.

  Konu Başlıkları
  Devrim Adamı Olarak Sieyes
  1789’un Teorisyeni Olarak Sieyes
  Devrimin Öteki Yüzü: Robespierre, Jakobenler ve Terör Dönemi
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  218,70 TL37,40 TL
  312,47 TL37,40 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  218,70 TL37,40 TL
  312,47 TL37,40 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  218,70 TL37,40 TL
  312,47 TL37,40 TL

  Yorum Yap

  Not: HTML'e dönüştürülmez.
      Kötü           İyi

  1789 Fransız Devriminden İki Portre: Sieyes ve Robespierre

  Bu ürün 2232 defa
  görüntülenmiştir.
  150 TL ve üzerine
  Kargo Bedava!
  İlgili Kategoriler:

  - Siyaset Bilimi

  % 15

  İNDİRİM

  44,00 TL
  37,40 TL

  ORİJİNAL ÜRÜN

  Bu kitapta Fransız İhtilali’nin en önemli portrelerinden iki isminin; liberal, özgürlükçü, reformist, ılımlı cumhuriyetçi Sieyes ile katı, uzlaşmaz, otoriter, radikal, devrimci cumhuriyetçi Robespierre’in şahsında İhtilal ve sonrasında yapılmak istenenler ayrıntılı olarak...

  Etiketler 1789 Fransız Devriminden İki Portre: Sieyes ve Robespierre, Adalet Yayınevi, Muhammet Emin Şahiner, 9786051464602

  Güncel İçerik

  Her gün yenilenen listelerimizle bir adım öndesiniz.

  Güvenli Alışveriş

  SSL sertifikamız ile bilgileriniz garanti altında.

  3D Security

  Kredi Kartı ile ödemelerde tüm kontrol sizde.

  Müşteri Destek

  Uzman ekibimiz ve temsilcilerimizle önceliğimiz memnuniyetiniz.