-50% KAMPANYALI Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Gazi Kitabevi
Yayınevi
 • Diğer Yayınlar
 • Yazar
 • Mustafa Turan, Mustafa Ekincikli, Şennur Şenel, Emine Erdoğan
 • ISBN
 • 9799756009610
 • Ebat
 • 150 x 210
 • Yıl
 • 2006
 • Sayfa Sayısı
 • 455


 • Birinci Dünya Savaşı`ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti, 30 E-kim 1918 tarihinde Mondros Mütarekesi`ni imzalayarak kayıtsız, şartsız teslim olmuştu. Bu tarih iki zihniyet arasındaki mücadelenin başlangıcını teşkil edecektir. Galip devletler, 200 yıldır Avrupa ortalarından çekilmekte olan Türk devletinin-milletinin-kültür ve medeniyetinin Anadolu`dan da atılması veya burada yok edilmesi amacıyla hareket ederek mütarekeyi acımasızca uygulamaya başlamışlardır. Galiplerin bu düşüncesi, onları hür ve bağımsız kalmak isteyen Türk milletinin mücadele azmi İle karşı karşıya getirmiştir.


  18. yüzyıl başlarından itibaren sürekli yenilen ve toprak kaybeden Osmanlı Devleti`nin yıkılması kaçınılmaz görünüyordu. Birinci Dünya Savaşı arifesinde oluşan bloklaşmada tarafsız kalamayan devlet, 1877-78 Osmanlı-Rus Harbi, 1911-12 Traplusgarp Harbi, 1912-13 Balkan Harplerinden sonra da 1914 yılında kendisini tekrar savaşın içinde bulmuştur.


  Birinci Dünya Savaşı`na girilmesi, büyük kayıplar bir yana, devletin sonu olmuş ve mevcut şartlarda yeni bir Türk devleti kurulmasını da iyice zorlaştırmıştır. Galip devletlerin, savaş sonunda imzalanan mütarekenin İhtiva ettiği şartlar ile yetinmeyecekleri ve aralarında yaptıkları gizli anlaşmaların hüküm-lerİni gerçekleştirecekleri anlaşılıyordu. Müttefiklerin Ana-dolu`yu parçalayacaklarını çok iyi bilen Mustafa Kemal Paşa`da yıkılan devletin içinden millî ve bağımsız bir Türk devleti çıkarmak fikri hakimdi.


  Birinci Dünya Savaşı boyunca cephelerdeki mücadele, Osmanlı Devleti`nin var olmak inisiyatifini kaybedeceğini göstermiştir. Bu itibarla Mustafa Kemal Paşa`nın Anadolu`ya geçmesiyle başlayacak olan savaş, Millî Mücadele veya Türk İstiklal Savaşı olarak adlandırılacaktır. Millî Mücadele`nin başarıya ulaşılabilmesi ve Millî İstiklalin sağlanabilmesi için verilen askeri mücadelenin hukuken tasvip ve teyit edilmesi gerekiyordu. Bu itibarla Mustafa Kemal Paşa`nın liderliğinde yürütülen mücadele, askeri olduğu kadar siyasi bir mücadele olmuştur.

  Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
  2 4,25 TL 8,50 TL

  Yorum Yap

  Not: HTML'e dönüştürülmez.
      Kötü           İyi

  KAMPANYALI Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Gazi Kitabevi

  Bu ürün 2702 defa
  görüntülenmiştir.
  150 TL ve üzerine
  Kargo Bedava!
  İlgili Kategoriler:

  - Tarih

  % 50

  İNDİRİM

  17,00 TL
  8,50 TL

  ORİJİNAL ÜRÜN

  Birinci Dünya Savaşı`ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti, 30 E-kim 1918 tarihinde Mondros Mütarekesi`ni imzalayarak kayıtsız, şartsız teslim olmuştu. Bu tarih iki zihniyet arasındaki mücadelenin başlangıcını teşkil edecektir. Galip devletler, 200 yıldır Avrupa ortalarından...

  Etiketler KAMPANYALI Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Gazi Kitabevi, , Mustafa Turan, Mustafa Ekincikli, Şennur Şenel, Emine Erdoğan, 9799756009610

  Güncel İçerik

  Her gün yenilenen listelerimizle bir adım öndesiniz.

  Güvenli Alışveriş

  SSL sertifikamız ile bilgileriniz garanti altında.

  3D Security

  Kredi Kartı ile ödemelerde tüm kontrol sizde.

  Müşteri Destek

  Uzman ekibimiz ve temsilcilerimizle önceliğimiz memnuniyetiniz.