-35% KAMPANYALI Yeni Orta Asya Jeopolitiği / SSCB'nin Bitiminden 11 Eylül Sonrasına
taksit
Yayınevi
 • Diğer Yayınlar
 • Yazar
 • Mohammad Reza Djalili
 • ISBN
 • 9786055715410
 • Ebat
 • 160 x 240
 • Yıl
 • 2009
 • Sayfa Sayısı
 • 528

 • Sovyetler Birliğinin çöküşünü takiben uzun zamandır uluslararası siyaset sahnesinde yer almayan ve Mackinderin ifadesiyle tarihin coğrafî ekseni olan Orta Asya birdenbire uluslararası siyasette ağırlığını hissettirmeye başlamış ve yeni bir jeopolitiğin doğmasına yol açmıştır. 11 Eylül olaylarını takiben çok kısa bir süre içinde enerji ağırlıklı jeopolitiğine terörle mücadele boyutu da eklenmiştir. 


  Bu eser, yayınlandığı ilk yıl, pek çok ünlü siyaset bilimcinin de kabul ettiği gibi İngilizcede bile benzeri bulunmayan bir kaynak olarak kabul edilmiştir. Orta Asyanın tarihine yapılan kısa bir yolculuktan sonra özellikle bağımsızlığına yeni kavuşan beş Orta Asya cumhuriyetinin ekonomik, sosyal ve siyasî durumları ele alınmaktadır. Özellikle Orta Asya ve Hazar bölgesi petrol ve doğalgaz rezervleri ile boru hatlarının güzergâhları üzerinde çok ayrıntılı bilgi verilmekte, Rusya, Çin, Afganistan, Hindistan ve Pakistan ile İranın ve Türkiyenin çıkarlarını yakından ilgilendiren enerji meseleleri ve siyasî ilişkiler analiz edilmektedir. 


  Orta Asyanın sosyal yapısı, uyuşturucu üretim ve sevkiyatı, köktenci ve aşırı din akımlarının gelişmesi ve yayılma durumu, ABD ve AB ile olan ilişkiler, uluslararası çekişmeler, enerji ve terör gibi akla gelebilecek her türlü konu derinlemesine incelenmiştir. 


  Bu bakımdan özellikle dış politikayla uğraşan araştırmacılar ve akademisyenler, Dışişleri Bakanlığı diplomatları, stratejik araştırma merkezleri, Orta Asya ile Hazar bölgesinde yatırım yapmayı düşünen girişimciler ve Orta Asyaya ilgi duyan herkes için bu kitap temel bir eser niteliği taşımaktadır. 


  Yazarlarından Mohammad Reza Djalili Cenevre Uluslararası Yüksek Etütler Enstitüsünde profesör olup İran, Orta Doğu, Kafkasya ve Orta Asya üzerinde eserleriyle tanınmıştır. 


  Diğer yazar Thierry Kellner ise aynı Enstitüde uluslararası ilişkiler direktörüdür. Orta Asya, Hazar bölgesi, Çin dış politikası ve enerji konularında çok sayıda makalesi vardır.

  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  218,85 TL37,70 TL
  312,57 TL37,70 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  218,85 TL37,70 TL
  312,57 TL37,70 TL
  AyTaksit TutarıToplam Tutar
  218,85 TL37,70 TL
  312,57 TL37,70 TL

  Yorum Yap

  Not: HTML'e dönüştürülmez.
      Kötü           İyi

  KELEPİR Yeni Orta Asya Jeopolitiği / SSCB'nin Bitiminden 11 Eylül Sonrasına

  Bu ürün 889 defa
  görüntülenmiştir.
  150 TL ve üzerine
  Kargo Bedava!
  İlgili Kategoriler:

  - Tarih

  - Kelepir Ders Kitapları

  % 35

  İNDİRİM

  58,00 TL
  37,70 TL

  ORİJİNAL ÜRÜN

  Sovyetler Birliğinin çöküşünü takiben uzun zamandır uluslararası siyaset sahnesinde yer almayan ve Mackinderin ifadesiyle tarihin coğrafî ekseni olan Orta Asya birdenbire uluslararası siyasette ağırlığını hissettirmeye başlamış ve yeni bir jeopolitiğin doğmasına yol...

  Etiketler KELEPİR Yeni Orta Asya Jeopolitiği / SSCB'nin Bitiminden 11 Eylül Sonrasına, Diğer Yayınlar, Mohammad Reza Djalili, 9786055715410

  Güncel İçerik

  Her gün yenilenen listelerimizle bir adım öndesiniz.

  Güvenli Alışveriş

  SSL sertifikamız ile bilgileriniz garanti altında.

  3D Security

  Kredi Kartı ile ödemelerde tüm kontrol sizde.

  Müşteri Destek

  Uzman ekibimiz ve temsilcilerimizle önceliğimiz memnuniyetiniz.